O celiakii

Bezlepkové desatero

  1. Nesmíte konzumat obilniny obsahující lepek – pšenice, ječmen, žito a oves – v našich podmínkách je i oves obecně považována za obsahující lepek, z důvodu stejné výroby, přípravy jako jsou obilniny s lepkem. Je potřeba kupovat např. ovesné vločky označené jako bezlepkové.

  2. Mezi povolené potraviny, které smíte jíst, jsou takové, které lepek neobsahují a to je např. – rýže, pohanka, kukuřice, maso, zelenina, ovoce, brambory, …

  3. Číst etikety! – alespoň hlavně ze začátku diety – postupem času se už naučíte rozpoznat, kde lepek je nebo není. Také chvíli trvá než si člověk zvykne na malá písmenka textu ve složení u potravin. Lepek/pšenice jako alergen je a musí být v textu vždy označen tučně! Pozor také na různé typy pšeničných škrobů nebo ječné slady, které také nesmíte konzumovat. !Výjimku má modifikovaný (např. pšeničný) škrob, který je už lepku zbaven.

  4. V domácnosti/při vaření je potřeba mít a používat své nádobí, příbory, nože, apod. od ostatního co používají ostatní členové domácnosti, kteří bezlepkovou dietu nedrží.

  5. Mít doma/v kuchyni své bezlepkové potraviny a mouky uložené odděleně od lepkových. Stejně tak mít své vlastní máslo, džem, apod., aby na nich neulpívaly zbytky drobků z lepkového pečiva ostatních členů rodiny.

  6. Pokud smažíme, vaříme např. těstoviny, nejprve vždy připravujeme pokrmy a jídla v bezlepkové variantě a až poté pro ostatní. Nebo rovnou raději na dvou jiných pánvích, apod.

  7. V restauraci je velké nebezpečí kontaminace! Nutno vždy řádně vykomunikovat s obsluhou, zda kuchař ideálně zná problematiku celiakie a může tak zajistit přípravu přirozeně bezlepkového pokrmu bez kontaminace lepkem.

  8. Navštěvovat pravidelně svého lékaře, dle jeho instrukcí, k pravidelné kontrole výše protilátek a případnému doplnění dalších vitamínů a minerálů, které mohou člověku s celiakií chybět.

  9. Na začátku si pořídit ověřenou, doporučovanou kuchařku s bezlepkovými recepty, abyste se naučili pracovat např. s kynutým těstem, a vůbec obecně s bezlepkovou moukou, která se chová trochu jinak než klasická pšeničná, apod.
    Stejně tak je spousta druhů a značek bezlepkových směsí. Pokud vůbec nevíte, kterou na co použít, můžete mrknout i na můj předchozí článek, kde popisují jaké mouky a na co používám 👍.

  10. Nepropadat panice! 😉 V dnešní době je už na trhu spoustu výborných bezlepkových produktů, směsí/mouk, které dokáží skoro plně nahradit veškeré jinak lepkové potraviny.
    Dívejte se na Vaši situaci pozitivně a čas strávený v kuchyni pečením zkuste otočit v zábavu a skvělou dovednost, kterou jen tak někdo neumí 😉👍.

Kdybyste měli jakýkoliv další dotaz, podnět k mému bezlepkovému desateru, určitě mě neváhejte kontaktovat jak prostřednictvím sociálních sítích – Instagram nebo Facebook a nebo skrze kontaktní formulář 😃

Sdílet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *