O celiakii

Já a celiakie

Vzhledem k množícím se dotazům, jak jsem k celiakii přišla, jaké jsem měla příznaky a jak se celiakie diagnostikuje, jsem se rozhodla, že to shrnu do článku i sem na blog. Prosím, berte to tak, že nejsem lékař, jsem pouze laik, který měl určitý průběh nemoci, zjištění nemoci a její léčbu a to Vám ráda popíšu pro Vaši představu. 

Asi rok a půl od narození první dcerky jsem se dostavila na pravidelnou preventivní prohlídku ke svému obvodnímu lékaři. Šla jsem po dvou letech. Poslal mě tedy na standartní odběry krve. S tím, že kdyby něco nebylo v pořádku zavolá. A zavolal. Měla jsem o něco nižší hemoglobin, než je norma. Vyptával se mě, zda jím maso, jak silnou mám menstruaci apod. Vše se zdálo být v pořádku, ale on pro jistotu a ze své vlastní zkušenosti mě znovu poslal na podrobnější testy a také na testy na celiakii. Já vysmatá, že to tedy rozhodně celiakie nebude jsem na testy šla. Ajaj. Jak jsem byla překvapená, když mě za 14 dní doktor oznámil, že mám pozitivní protilátky v krvi, které svědčí pro celiakii. Ale že je nutné ještě absolvovat gastroskopické vyšetření, tedy biopsii tenkého střeva, pro potvrzení diagnózy. No tak to byla rána. Opravdu překvapení. Co je ještě důležité, tak mě připomněl, abych ještě stále lepek jedla, aby výsledky gastroskopie nebyly zkreslené. 

Objednala jsem se tedy na gastroskopii. Při samotném vyšetření, které pro mě nebylo nijak moc příjemné (ale nebojte, dá se to vydržet!) lékař nic patologického nezjistil odebral mě tedy vzorek ze sliznice tenkého střeva, s tím, že výsledky se dozvím za cca 14 dní. Malá odborná vsuvka: „Celiakie je celoživotní autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku (glutenu). U lidí s touto nesnášenlivostí dochází působením lepku k rozvoji autoimunitního zánětu sliznice tenkého střeva, který vede k destrukci slizničních klků a mikroklků. Následkem toho se povrch tenkého střeva zmenšuje, a tím se snižuje jeho schopnost trávení a vstřebávání živin. V důsledku porušení vstřebávání živin může u nemocného postupně dojít až k rozvratu metabolismu.“ (zdroj: celiak.cz)

Po 14 dnech jsem se v gastroenterologické poradně (tedy i tam, kde vyšetření provádí) dozvěděla, že biopsie potvrdila celiakii. Od té doby už musím opravdu držet striktní bezlepkovou dietu, bez ní tato nemoc nejde léčit a doposud neexistuje ani žádný preparát nebo lék, který by zamezoval rozvoji nemoci. 

MOJE PŘÍZNAKY CELIAKIE?

Asi se ptáte, to jsi neměla žádné příznaky? Bolení břicha, nadýmání, apod.? Ano neměla. Nebo respektive, když jsem se zamýšlela zpětně asi parkrát jsem nějaké střevní potíže měla, ale nepřizusovala jsem jim žádnou větší váhu. Obecně doteď, když se stane vědomě, či nevědomě dietní chyba, tak v podstatě žádné větší obtíže nemám. Ale v tom je zrádnost této nemoci. Bezpříznaková celiakie, je pak těžko rozpoznatelná a mnozí o ní ani nevědí. Ale nutno podotknout, tenké střevo se ničí skrytě dál a může hrozit pak propuknutí třeba v jinou zdravotní komplikaci. Jediným mým příznakem celiakie byl nižší hemoglobinm, který signalizoval horší vstřebávání železa. 
Jsem vděčná panu doktorovi, že mě prozíravě na testy na celiakii poslal. Nevím, co by se se mnou dělo dál, kdyby mě dal jen krabičku železa v tabletách a poslal domů. Můžu být vděčná Bohu, že moje střevo nebylo ještě tak moc zničené a snadněji se dává dokupy.
Přeji i Vám, aby jste pokud možno vždy narazili na ty správné lidi/doktory, kteří správně a včas nemoc diagnostikují a budou Vám nápomocni v začátcích s bezlepkovou dietou a léčbou celiakie. 

Jaké zkušenosti máte Vy? Měli jste typické příznaky pro celiakii? Napište mě do komentáře na facebook stránce celiac_veru

Sdílet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *