Pečivo,  Recepty

Ošatkový chléb

Recept na chleba je jeden z nejžádanějších receptů a z některými z Vás jsem recept na bezlepkový chléb řešila i přes soukromé zprávy.

Pro každého bezlepkáře je podle mě pečení vlastního domácího chleba základ a vždy velká radost, když se zadaří 😃

U mě tomu nebylo jinak. Já se hluboce klaním všem z Vás, které máte krásné, vymazlené bochánky chleba, často jsou i kvaskové. Což je pro mě další level na který se chystám, zatím však zůstávám právě u klasiky, kterou jsem v začátcích s dietou objevila a jsem ji věrná doteď.

Proto bych tento „základní“ recept na chleba chtěla mít i zde na blogu.

Myslím že recept je vhodný právě i pro začínající s dietou. Pokud se naučíte péct tento chléb s tímto postupem každá varianta navíc nebo úprava už bude jen a jen navíc a budete se více a více zdokonalovat 👍

Tipy před začátkem pečení: určitě je dobré a to obecně pro kynuté těsto mít všechny suroviny ideálně pokojové teploty, pokud se přidává voda nebo mléko tak vždy vlažné nikoliv studené nebo horké. Dodržet plus mínus dobu kynutí, nespěchat zase ale moc nepřetahovat. A řádně těsto zpracovat mezi kynutím – popíši dál v postupu.

Volba správné mouky – pokud použijete přímo tu z receptu je velká šance, že se vše povede jak má 😃pokud zvolíte jinou, je důležité aby byla určena pro pečení pečiva nikoliv napr. na moučníky. Za sebe mohu jako alternativu doporučit ještě mouku Schar Mix Bread, s kterou tento chléb také někdy peču, ale je pak potřeba trochu upravit množství tekutin. Určitě bude potřeba ubrat vody tak na min 450 ml i méně.

Musím dát ale za pravdu mnohým z Vás, které jste mě doporučovaly právě mouku od Nutrifree. Měli jste pravdu, je výborná! 😃

Inspirace na recept je ze stránek Nutrifree. Podstata je ale stejná jako jsem byla zvyklá u receptu na chleba např. Od paní Jurečkové z fcb stránky Jureček a její bezlepek. Jejichž základní postup a recept na chleba Vám vždy také doporučuji.

Tak tfuj tfuj a jdeme na to!

Ingredience

500 g mouky Nutrifree Mix Per Pane Integrale

necelých 500 ml vody

50 ml vody na kvásek

2 lžíce olivového oleje

1 lžička soli

1 lžička cukru

1 lžíce chlebového koření nebo kmínu

15 g čerstvého droždí

Postup

Nejprve si založíme kvásek. Vlažnou vodu do něj rozdrobíme droždí a zaprášíme lžičkou krupicového cukru. Necháme cca 10 – 15 odležet. Správný kvásek začne pracovat, bublat.
Dále si navažíme mouku, přidáme sůl, připravíme si vlažnou vodu a vlijeme vzešlý kvásek. Já nechávám pracovat robota – přilévæm vodu a po chvilce ještě dvě lžíce oleje. Nechávám těsto zpracovat. Klidně více než méně. Většinou je těsto hezky zpracované když se při hnětání vytváří takové malé bublinky a těsto jde hezky odlepit od stran mísy nebo hnětacího háku. Poté přikryjeme utěrkou a necháme v pokojové teplotě kynout cca hodinu.

zpracované těsto před prvním kynutím


Poté si těsto vyklopíme na jemně pomoučený vál – není potřeba mnoho mouky, vždy jen tak aby se těsto vyloženě nelepilo a šlo s ním pracovat. Nelekejte se bezlepkové těsto je běžně více lepivé, ale zpracuje se.

Poté je potřeba těsto zpracovat – zbavit ho zbytečných vzduchových bublin. Začneme ho tzv. „prekládat“. Otačíme ho vždy o 90 stupnů a přehazujeme z okraje do středu a takto pořád dokola – prostě klasika, zní to složitě, ale je to jen o popracování těsta, aby bylo hladké a bez vzduchu :-).
Takto ideálně pár minut popracovat. Poté pokud máte vysypymeme ošatku na chleba pořádně kukuričným nebo bramborovým škrobem a tou hezkou stranou bochníku vložíme chléb do ošatky. Přikryjeme utěrkou nebo igelitovým sáčkem a necháme zase kynout cca hodinku.
Pokud nemáte k dispozici ošatku nevadí, použijte klidně nějakou mísku, mísu, tak aby Vám těsto drželo tvar a mohlo v něm kynout. Potom ale je dobré použít už pečící papír a jen chleba s papírem přendat na plech do trouby. Pak tedy dáváme kynout bochník do misky tou hezkou stranou nahoru.

bochník vložen do ošatky hezkou stranou dolů, necháváme dále kynout

Mezitím si rozehřejeme troubu, připravíme si plech na horkou vodu, který bude na spodu trouby, aby se vytvořila zápara a plech na kterém budeme péct samotný chléb. Plech na vodu i plech na chléb si už můžeme dát do trouby.
Troubu si rozehřejeme na plno cca 250 stupňů, vykynutý chléb z ošatky jen jednoduše vyklopíme na plech a na spod trouby do plechu nalijeme horkou vodu, pokud máte rozprašovač, tak tím je dobré chleba trochu postříkat nebo aspoň zlehka potřít chléb vodou a troubu rychle zavřít.
Takto pečeme cca 10 min, poté troubu stáhneme na 200 stupnů a vytáhneme ples s horkou vodou.
Dále takto chleba dopékáme do zlatova cca 30 – 40 min.

Chléb je hotový pokud poťukáme ze shora a zní dutě.
Necháme vychladnot ideálně na mřížče, aby zespodu nezvlhnul.

Dobrou chuť! 🙂

Sdílet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *