Pečivo,  Recepty

Bezlepkové houstičky

Bezlepkové pečivo hlavně ze začátku pro mě znamenalo pomalu nemožné slovní spojení. Byla jsem nešťastná, že už nikdy neochutnám dobrý rohlík nebo housku s máslem a marmeládou. No a pak jsem díky svoji paní doktorce objevila skupinku paní Lenky Jurečkové na facebooku, která uveřejnila své recepty na výborný chleba a také rohlíky. Já nejsem moc šikovná na ruce, proto volím variantu, že místo rohlíků si utvořím houstičky. A tady máte na ně recept! Nelekněte se, je poněkud delší, ale je tam přesně popsán správný postup. První pečení je možná zdlouhavé, pak už člověk získá cvik a jde to rychle a bez problému.

Ingredience

200g Nutrifree per pane NEBO Schar mix B – !s ní už nedávat psylium, už ho obsahuje! – (já používám Schar MIX B a jde to výborně)
200ml vody (na namočení psylia)
lžíce psylia (mleté lněné, chia semínka)
50ml vody (na kvásek z droždí)
12g čerstvého droždí
lžičku cukru
lžička soli
lžíce oleje

Postup

Namočíme psylium (semínka) do 200ml vody alespoň na 15min. Pokud je čas nechat klidně přes noc nebo pár hodin. (Pokud použijete mouku Schar mix B už nemusíte přidávat psylium!)
Z droždí cukru a 50ml vlažné vody necháme vzejít kvásek. Vše smícháme s ostatníma surovinami, olej jako poslední.
V zakryté misce (nejlíp igelitkou, poklopem, víkem) těsto kyne cca 30min, dáme si ho na stůl a popřekládáme jako chleba, rozdělíme na 6 bochánků cca po 90g, z každého uděláme trojúhelník (takový tupý)/(nebo koule a z nich tvarujeme také bochánky), smotáme od širšího konce ke špičce, necháme 20min dokynout na pečícím papíru na plechu (zakrytém igelitem ať neoschnou)
Mezitím rozpálíme troubu na max (u mě 230), dolů dáme ještě jeden starý plech na vodu. Vložíme rohlíky, dolů nalijeme vroucí vodu, stříkneme rohlíky z rozprašovače a pečeme cca 5min.
Po 5 minutách je třeba vyndat spodní plech, ještě jednou postříkat rohlíčky a dopéct na 200 cca 20-30min – je třeba si to pohlídat
Těsto překládáme – propracujeme rukama (zatlačíme a pootočíme a zase zatlačíme dlaní do těsta a takhle několikrát opakujeme), aby byly rohlíky/housky ve výsledku na povrchu hladké a pěkné, bublinky v těstě se natáhnou a překládáním se to jakoby trochu zahustí (překládat s citem a podsypávat jen co je nutné)
Aby se rohlíky/housky nelepily na stůl při vyvalování tak si je !lehce! podsypeme moukou a pokud při motání nedrží, můžeme je lehce před stočením stříknout z rozprašovače.
Pokud budete dělat houstičky je vhodné je posypat libovolnými semínky např. sezamem, mákem, chia semínky, no fantazii se meze nekladou :-).
Kynutí je třeba ohlídat, v těstě je relativně dost droždí na tu trošku mouky, mě to takhle kynulo v celkem studené kuchyni – v teple je třeba upravit čas kynutí, pokud rohlíčky nabývají a mají relativně pevný povrch – jsou dobré, když už jsou na dotek hodně měkké a pod prstem bubliny praskají už jsou moc (nejlépe potom znova trošku popřekládat, umotat, a nechat vykynout jinak v troubě klesnou)
Dobrou chuť!

Sdílet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *